Dětská jóga

V období září 2017 se nám nesešel dostatečný počet zájemkyň z řad holčiček, dívek a slečen, jako loňský rok, kdy byla účast hojná. Děti mají stále příliš mnoho aktivit a jak rostou a časy některých kroužků se mění, některé zůstávají a jiné končí. Proto nebyly následující kursy dětské jógy na podzim 2017 otevřeny. Pokud máte sami chuť uspořádat dětskou jógu ve Vaší škole, školce nebo volnočasovém zařízení, srdečně ráda ji pro Vás připravím! Neváhejte mě v takovém případě kontaktovat s otázkami.

Ptáte se proč právě jóga pro děti? Dětská jóga…

  • působí na správné držení těla
  • učí naplno dýchat
  • harmonizuje dech a zbavuje zábran
  • tělo posiluje a zpružňuje
  • rozvíjí pozornost, pozitivitu, tvořivost a jasné myšlení
  • dává možnost se projevit tím nejpřirozenějším způsobem, hrou
  • zvyšuje koordinaci i psychickou odolnost dětí
  • je vynikající prevencí nejrůznějších psychických i fyzických poruch

Jóga učí děti být přítomnými a zároveň jim připomíná jejich vlastní bohatství.
Jógový příběh v nich probouzí živé obrazy a fantazii.
Dětská jóga umožňuje prožívat cvičení, jako přirozenou činnost.

Jak cvičení jógy s dětmi probíhá?
Cvičení s dětmi má svá specifika. Je hlavně zábavou a hrou, díky tomu jsou děti schopné vnímat instrukce uvolněně a přizpůsobují se lépe pravidlům. V jógových pozicích se zůstává pouze po krátkou dobu, ásány se častěji střídají. Lekce pro děti tak mají děj a spád. „Stále se musí něco dít…“ a je potřeba objevovat nové, a to také zažívat.
Pro menší děti používáme básničky, písničky, jógové obrázky, případně využíváme hudbu, hračky (větrníky, pírka, plyšáky). Pracujeme s nápodobou a s rytmem.
Pro starší děti se přidávají hádanky, jógové kartičky, kde se děti samy učí následovat cvičební postupy, cvičíme jógové pexeso. Vytváříme komunitu, společenství vzájemného sdílení a podpory.
Cvičení musí děti především bavit. To se daří, pokud zapojí představivost, fantazii a vlastní schopnosti přiměřené jejich věku. Pokud mají výzvy, které dokáží překonávat. Dětská jóga však není soutěžní obor.

Mohou jógu cvičit i děti se zdravotním omezením?
Pro takové děti je jóga to nejlepší, co lze doporučit. Jóga pracuje opravdu zázračně.
Je to komunitní záležitost. Pracuje se v malé skupině. Nikdo není v této skupince vyvyšován ani ponižován. Ásány se předvádí při společné hře a děti nejsou posuzovány, pouze je prováděna korekce poloh. Děti mají možnost se svěřit se svými starostmi, či sny v úvodním kruhu, tak se uvolní jejich psychika. V průběhu lekce se zbystří jejich smysly. Na závěr každé lekce děti relaxují. Po celou dobu cvičení uvádějí svoji pozornost přirozeně do činnosti, svá těla do osy, kompenzují se svalové přepjatosti, procvičují se klouby i méně známé svalové partie.
Individuální zdravotní stav dítěte je ovšem třeba vždy zkonzultovat s lektorem.